Wednesday, January 4, 2017

CBSE Class 8 - Maths - Comparing Quantities (Worksheet) (#CBSENotes)

Comparing Quantities

CBSE Class 8 - Maths - Comparing Quantities (Worksheet) (#CBSENotes)

Worksheet

Class 8  NCERT Exemplar Chapter Answers

In the following questions, fill in the blanks to make the statements true.

1. _________ is a reduction on the marked price of the article.

2. Increase of a number from 150 to 162 is equal to increase of _________ per cent.

3. 15% increase in price of an article, which is Rs 1,620, is the increase of Rs _________.

4. Discount = _________ – _________.

5. Discount = Discount % of _________.

6. _________ is charged on the sale of an item by the government and is added to the bill amount.



7. Amount when interest is compounded annually is given by the formula _________.

8. Sales tax = tax % of _________.

9. The time period after which the interest is added each time to form a new principal is called the _________.

10. _________ expenses are the additional expenses incurred by a buyer for an item over and above its cost of purchase.

11. The discount on an item for sale is calculated on the _________.

12. When principal P is compounded semi-annually at r % per annum for t years, then Amount = _________.

13. Percentages are _________ to fractions with _________ equal to 100.

14. The marked price of an article when it is sold for Rs 880 after a discount of 12% is _________.

15. The compound interest on Rs 8,000 for one year at 16% p.a. compounded half yearly is _________, given that (1.08)² = 1.1664.

16. In the first year on an investment of Rs 6,00,000 the loss is 5% and in the second year the gain is 10%, the net result is _________.

17. By selling an article for Rs 1,12,000 a girl gains 40%. The cost price of the article was _________.

18. The loss per cent on selling 140 geometry boxes at the loss of S.P. of 10 geometry boxes is equal to _________.

19. The cost price of 10 tables is equal to the sale price of 5 tables. The profit per cent in this transaction is _________.

20. Abida bought 100 pens at the rate of Rs 3.50 per pen and pays a sales tax of 4%. The total amount paid by Abida is _________.

21. The cost of a tape-recorder is Rs 10,800 inclusive of sales tax charged at 8%. The price of the tape-recorder before sales tax was charged is _________.

22. 2500 is greater than 500 by _________%.

23. Four times a number is a _________ % increase in the number.

24. 5% sales tax is charged on an article marked Rs 200 after allowing a discount of 5%, then the amount payable is _________.


Answers:
1: Discount (On Marked Price discounts are offered.)

2: 8%
[Hint: Increase = 162 - 150 = 12. Increase in % = 12 × 100/150 = 8%]

3: 243 [15% of 1620 = 243]

4: Discount = M.P. – S.P.

5: Discount = Discount % of Marked Price (M.P.)

6: Sales tax or Value Added Tax (VAT)

7: A = P × (1 + R/100)n

8: Sales tax (VAT) = VAT% of Bill amount

9: Conversion Period or Interest Period.

10: Overhead Expenses

11: Marked Price

12: A = P × (1 + R/200)2n

13: equal, denominator (e.g. 5% means 5 per 100)

14: ₹1000
[Hint: MP = (100 × SP)/(100 - D%) = (100 × 880)/(100 - 12) = 88000/88 = 1000]

15: A = ₹ 9331.20, CI = 1331.20
[ Hint:  A = 8000 × [1 + 8/100]² = 8000 × (1.08)² = 8000 × 1.1664 = 9331.20, CI = A - P = 9331.20 - 8000 = 1331.20 ]

16: ₹27,000
[Hint: A = 6,00,000  × (1 - 5/100)(1 + 10/100) = 6,00,000(19/20)(11/10) = 627000. Gain = 627000 - 600000= 27,000 ]

17: ₹8000
[Hint: CP = (100 × SP)/(100+ P%) = (100 × 1,12,000)/(100 +_40) = 1120000/140 = 8000 ]

18: 20/3 %

19: 100%
[Let CP of 10 tables is ₹x. SP of 10 tables would be = ₹2x ⇒ Profit(%) = (SP-CP)×100/CP = 100x/x = 100%]

20: ₹364

21: ₹10,000

22: 400%

23: 300%

24: ₹199.50
SP after 5% discount = 200 x 95/100 = 190
Sale Tax 5% of 190 = 9.50
Amount payable = 190 + 9.50 = 199.50

No comments:

Post a Comment